13_what_logo


قسمت اول : درباره فیس بوک ، آموزش ورود و ساخت اکانت ، معرفی صفحات و بخش های مختلف ، انجام تنظیمات اولیه ( لینک به مطلب )

قسمت دوم : درباره حریم خصوصی ، اصول اولیه حریم شخصی در فیس بوک ، اپلیکیشن ها و بازی ها ، راهنمای عملی تنظیمات حریم خصوصی ، تگ ها چگونه کار می کنند؟ ( لینک به مطلب )

درس سوم : تنظیمات حریم خصوصی برای تبلیغات ، استفاده از لیست ها برای سفارشی سازی حریم شخصی ، بلاک کردن اشخاص و اپلیکیشن ها در فیس بوک ( لینک به مطلب )

بعد از اینکه خیالمان از تنظیمات حریم خصوصی در فیس بوک راحت شد و در دو درس مفصل بطور کامل در اینباره صحبت کردیم اکنون نوبت کار عملی در فیس بوک است و نقطه شروع کار با فیس بوک ساختن و کامل کردن پروفایل می باشد. در فیس بوک شما با پروفایلتان شناخته و دیده می شوید. پروفایل صفحه معرف شماست و حاوی تصویر، نام، سن، جنسیت، وضعیت تاهل، علاقمندی ها و… است. البته می توانید هیچ کدام از این موارد را نیز در پروفایلتان وارد نکنید. میزان اطلاعاتی که در پروفایلتان گنجانده می شود بستگی به انتخاب خودتان دارد.

در این درس درباره اضافه نمودن اطلاعات به پروفایل و انتخاب مخاطبین برای هر قسمت صحبت خواهیم نمود. همچنین درباره View As بحث خواهیم نمود و اینکه لایک ها چه تاثیری بر پروفایل می توانند داشته باشند.

اضافه کردن اطلاعات به پروفایل

قبل از اضافه نمودن اطلاعات به پروفایل ابتدا به این فکر کنید که داده های اضافه شده توسط شما چه تاثیری برروی دیگران خواهد گذاشت و طرز فکر آنها به شما چگونه خواهد شد. البته این تاثیر تنها منفی نیست و جنبه های مثبت نیز دارد اما قبل از هرکاری در فیس بوک ابتدا به این موضوع فکر کنید.

مانند دیگر بخش های فیس بوک، اطلاعات پروفایل را نیز می توانید برای مخاطبان خاص تقسیم بندی کنید و انتخاب کنید که هر قسمت برای چه گروهی قابل رویت باشد. به هر حال یادتان باشد تنها راهی که می تواند خیالتان را از قابل انتشار نبودن اطلاعات برای کاربران و برنامه ها راحت کند این است که اصلا اطلاعاتی وارد فیس بوک نکنید! اگر اطلاعاتتان آنقدر برایتان مهم است که دوست ندارید کسی از آن باخبر شود آنها را وارد فیس بوک نکنید.

13_profile_privacy

پروفایل شما در فیس بوک دو قسمت اصلی دارد. صفحه پروفایل و صفحه درباره من. صفحه پروفایل زمانی که کسی وارد پروفایلتان گردد نمایش داده می شود و شامل تصویر و نام و تایم لاین شماست و بخشی از درباره من نیز بصورت کوتاه درآن گنجانده شده است. صفحه درباره من شامل اطلاعات و علاقمندی های شماست که آنها را در فیس بوک به اشتراک گذاشته اید.

برای ویرایش صفحه درباره من به پروفایلتان بروید و برروی Update Info کلیک کنید.

13_profile_click

صفحه ای مانند تصویر زیر باز خواهد شد که هر قسمت را بطور مجزا توضیح خواهیم داد.

BACKGROUND (1)

از طریق دکمه About در جلوی نامتان می توانید به بخش های دیگر پروفایلتان دسترسی داشته باشید. برای مثال به بخش لایک ها بروید و بخش های مختلف آن را مشاهده کرده و مدیریت کنید.

aboutmenu

Work and Education: زمانی که پروفایلتان را در فیس بوک ساختید می توانید اطلاعاتی راجع به تاریخچه تحصیلات و کارتان را وارد کنید. از این بخش می توانید این اطلاعات را مشاهده، ویرایش یا اطلاعات جدیدی را اضافه نمایید. همچنین از انتخابگر مخاطب می توانید برای هر قسمتی مخاطبان دلخواه را انتخاب کنید.

education22

Living: از این بخش می توانید شهر محل سکونت و زادگاهتان را وارد کنید.

living

Relationships and Family: از این بخش می توانید اعضای خانواده، فامیل و همسرتان را انتخاب نمایید. وقتی کاربری را به عنوان عضو خانواده یا شریک زندگی انتخاب می کنید طرف مقابل نیز باید این ارتباط را قبول کند تا در این قسمت اضافه گردد.

relationships

About You: در این بخش می توانید متن کوتاهی درباره خودتان بنویسید. آنچه شما در این بخش خواهید نوشت کاملا به سلیقه و انتخاب خودتان بستگی دارد. برخی کاربران خلاصه ای از صفات و علاقمندی های خودشان را وارد می کنند، برخی دیگر زندگی نامه کاملی از خود می نویسند و… مانند همه بخش های دیگر این قسمت را نیز می توانید خالی رها کنید.

about

Basic Info: این بخش در اولین مراحل ثبت نام در فیس بوک نیز از شما پرسیده شده است. اگر در آن مراحل این سوالات را تنظیم نکرده و یا می خواهید آنها را تغییر دهید اکنون زمان خوبی برای این کار است.

basic4

Contact Info: بجز در موارد تجاری، توصیه می کنیم از وارد کردن اطلاعات شخصی مانند شماره همراه و آدرس در این قسمت خودداری کنید. یادتان باشد که هرکسی در فیس بوک می تواند بدون نیاز به داشتن اطلاعات ارتباطی مانند شماره تلفن، آدرس و ایمیل با شما در ارتباط باشد و برای شما پیغام ارسال کند.

contact (1)

چک کردن پروفایل از دید دیگر کاربران و دوستان

زمانی که تنظیمات مختلف را برروی پروفایلتان انجام دادید و داده ها و اطلاعات مورد نظرتان را به آن وارد کردید باید پروفایلتان را کنترل کنید تا اطلاعاتی بیش از آنچه باید در آن بگنجانید وارد نکرده باشید. ابزار View As به شما کمک می کند تا با چشم دیگران به پروفایلتان نگاه کنید و ببینید که دیگران پروفایل شما را چگونه مشاهده می کنند.

استفاده از ابزار View As

۱- به پروفایلتان بروید و از چرخ دنده جلوی Activity log عبارت View As را انتخاب نمایید.

13_profile_view_click

۲- پیش نمایشی از پروفایلتان نمایش داده خواهد شد. این پیش نمایش مربوط به زمانی است که کاربری که در لیست دوستان شما نباشد به پروفایلتان سر بزند. یعنی مطالب و اطلاعات عمومی شما نمایش داده خواهند شد. با کلیک برروی View as Specific Person می توانید نام شخصی که می خواهید از دید وی پروفایلتان را مشاهده کنید را وارد کرده و از دید وی پروفایلتان را بررسی کنید.

13_profile_view_done

۳- پروفایلتان را از جوانب مختلف و دیدهای گوناگون کنترل کنید تا مطمئن شوید اطلاعات شخصی بصورت عمومی ارائه نداده باشید. پس از اتمام کار برروی علامت ضربدر کلیک کنید تا به حالت اول بازگردید.

13_profile_view_exitدرک مفهوم لایک و علاقمندی ها

زمانی که صفحه درباره من را کامل می کنید می توانید علاقمندی های مختلفی مانند فیلم، موزیک، کتاب و غیره که با نام Likes شناخته می شوند. هر چیزی که در فیس بوک لایک کنید در این بخش دیده خواهد شد. لایک های شما توسط تصاویر بندانگشتی در قسمت Likes پروفایلتان نمایش داده خواهند شد. هر تصویر لینکی دارد به فن پیج یا صفحه مورد نظر در فیس بوک که اطلاعات کامل تری را می توان در آن یافت.

13_profile_likes

اطلاعاتی که درباره لایک های شما منتشر می شود بسیار ارزشمند است. از این اطلاعات می توان برای تجارت، تبلیغات و دادن پیشنهادات مختلف با بررسی علاقمندی های شما پرداخت. در مثال های زیر راه هایی که فیس بوک از این اطلاعات استفاده می کند را مرور کرده ایم. اگر با این مسائل چندان راحت نیستید باید بیشتر مراقب لایک زدن های خود در فیس بوک باشید.

در اینجا چند محل که فیس بوک لایک های شما را نمایش می دهد را نشان داده ایم.

لایک های شما درون پروفایلتان قابل دسترسی هستند و کسانی که به جستجوی نام شما در فیس بوک می پردازند می توانند آنها را مشاهده کنند. اگر برای استفاده های حرفه ای، تجاری و عمومی از فیس بوک استفاده می کنید باید مراقب باشید که چه چیزهایی را لایک می زنید تا دچار دردسر یا پایین آوردن اعتبار شما نگردد.

profile_publicversion

هر چیزی را که در فیس بوک لایک کنید می تواند در تایم لاین شما منتشر شده و در نیوز فید دوستانتان قابل مشاهده باشد. این موضوع می تواند در برخی مسائل آشکار کننده بسیاری مسائل و دیدگاه های شما باشد و همچنین می تواند ایجاد دردسر نماید!

profile_embarrassing

پست های فن پیج هایی که لایک زده اید درون نیوز فید شما قابل مشاهده خواهند بود.

profile_newsfeed